نمایندگی مجاز

قدم کلیک‌هایتان بر چشم

راز بقا!
ساعت ۳:۱٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ فروردین ۱۳۸۸  

راز بقا و... عمق فاجعه!

 

اخیرا مع‌الاسف بخشی از سخنان یک استاد بزرگوار را دیدم و شنیدم که گویا از سیمای جمهوری‌اسلامی پخش شده است با مضمون اعلام خطر نسبت به تهدید ماهواره و اینترنت و اظهار نگرانی خطاب به خانواده‌ها و با این تعابیر که:

 

     « کسی گفت ماهواره را برای تماشای راز بقا گرفته‌ام، به او گفتم: راز بقا می‌خواهی برو توی آینه نگاه کن! »

 

     ـ خنده حضار و پخش این صحنه از سیما ـ


پخش این صحنه توهین‌آمیز و زشت از سیما تعجب ندارد چون مدیران صداوسیما احتمالا فکر می‌کنند هر بهانه کوچکی که بتواند در این نفس‌های آخر حاکمیت انحصاری تاییدشان کند باید پخش شود اما بیان این کلمات توسط آن بزرگوار عجیب است!

 

اگر این کلمات را فرماندار مراغه یا امام‌جمعه زرند یا نماینده قائن بر زبان بیاورند می‌توان تحمل کرد اما اگر این کلمات توسط عضو شورای عالی انقلاب‌ فرهنگی صادر شود فاجعه است چون نشان می‌دهد این طرز فکر و این دیدگاه و این ادبیات در سیاست‌گذاری برای سرنوشت و آینده نسل‌های بعدی کشورمان حضور دارد و مشورت می‌دهد و بسیار تصمیمات سرنوشت‌ساز در حوزه مسائل اجتماعی و فرهنگی با رأی و نظر و قیام و قعود چنین دیدگاه‌های ساده‌انگارانه و بسیطی اتخاذ می‌گردد و نشان می‌دهد چنین موضعی پشت تدبیر برای موضوعاتی چون اسلامی‌شدن دانشگاه و وضع کنکور و مساله ازدواج جوانان و حقوق‌بشر و آزادی‌های اجتماعی و... است.

 

فکر می‌کردم تلویزیون دانشگاه ادب و اخلاق است و عضو شورای انقلاب فرهنگی کسی است که انتظار می‌رود ادبیات متفاوتی با من و امثال من داشته باشد!

 

فکر می‌کردم دوره دیوارنویسی‌های «بردن ویدئو به خانه، بردن فاحشه‌های غرب به خانه» گذشته است!

 

فکر می‌کردم کسانی در چنان سطوح و مسئولیت‌هایی تدابیر و فکرهایی عمیق‌تر و دقیق‌تر از فحاشی و ناسزاگویی برای نگرانی‌ها و دغدغه‌های مشترک‌مان داشته باشند... دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی که فکر می‌کردم باید برای یافتن راه‌حل‌شان درس خواند و فکر کرد و زحمت کشید و... اما انگار مثل همیشه اشتباه می‌کردم...


کلمات کلیدی: