نمایندگی مجاز

قدم کلیک‌هایتان بر چشم

نامه‌های لای دیوار ندبه
ساعت ۱:٤٢ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٩ فروردین ۱۳۸۸  

 

چندی پیش در وبلاگ آقای دکتر آشنا مطلبی خوانده بودم درباره ارتباط با خدا در هلند و چاه مسجد جمکران، با دیدن این تصویر در کتاب مکان‌های مقدس موسسه نشنال جئوگرافیک به یاد آن افتادم.


یهودیان نامه‌های خود را لای این دیوار می‌گذارند و حتی بسیاری که دسترسی مستقیم و امکان حضور ندارند با ارسال فاکس یا ایمیل تقاضا می‌کنند پرینت نامه‌شان در اینجا قرار داده شود. بعد این مطلب را پیدا کردم در همشهری و این مطلب را در برنانیوز (جالب است، نامزد مسیحی ریاست جمهموری آمریکا نامه خصوصی خود را لای دیوار ندبه گذاشته و بعد هم در روزنامه...! اهمیت دیگر موضوع خبر برگزاری جشن ویژه یهودیان، چند روز پیش داخل کاخ‌سفید بود.) به‌هرحال چند تصویر هم از حاصل جستجو به آنها اضافه می‌کنم:

 

 

 

          

 

دیوار ندبه که به آن دیوار غربی می‌گویند طبق آنچه مرحوم عبدالوهاب مسیری در دائرةالمعارف یهود (جلد١ ـ دارالشروق ٢٠٠٨ ـ ص ۴١٣) آورده (خلاصه ترجمه مطلب) چنین است:

«گفته می‌شود این دیوار بخشی از دیوار خارجی بوده که هیرود برای هیکل سلیمان ساخته و امروزه یکی از مقدس‌ترین اماکن در نزد یهود شمرده می‌شود. به آن دیوار ندبه یا گریه می‌گویند چون معمولا تلاوت و قرائت دعاهایی که آنجا می‌خوانند حالت گریه‌وزاری دارد. در افسانه‌های یهودی ذکر شده که خود دیوار در روز ٩ آگوست که روز نابودی هیکل توسط تیتوس است اشک می‌ریزد. پیش‌بینی می‌شود که تقدیس آن از حوالی سال ١۵٢٠ بعد از فتح عثمانی و مهاجرت یهودیان افراطی آغاز شده باشد.»

 

در بسیاری از خانواده‌های یهود تا همین اواخر مرسوم بوده بخشی از دیوار یک اتاق خانه خود را خراب و بی‌رنگ و گچ‌کاری باقی بگذارند تا خاطره ویرانی هیکل را زنده نگهدارند.

 

در ضمن، در اخبار این چندوقت هم دو نکته جالب بود: یکی جداسازی جنسیتی در بعضی اتوبوس‌های اورشلیم و دیگر خودداری دو روزنامه اسرائیلی از چاپ عکس وزرای زن کابینه. راستی پای همین دیوار ندبه هم مردها از زن‌ها جدا هستند.


کلمات کلیدی: