نمایندگی مجاز

قدم کلیک‌هایتان بر چشم

نامه به خدا (بخش دوم)
ساعت ۳:٥٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸  

 

درباره نامه نوشتن برای خدا و نقش ارتباطی و فرهنگ مکتوب با دو استاد مسیحی و مسلمان صحبت می‌کردم. استاد مسیحی می‌گفت این موضوع بین مسیحیان وجود دارد و احیانا نامه را پشت تمثال (آیقونه‌های تصویر حضرت مسیح یا حضرت مریم) یا زیر مذبح (بخش جلویی محراب کلیسا و سکویی که بر روی آن اعمال مناوله انجام می‌شود) می‌گذارند. استاد دیگر ما هم که اهل‌سنت است از تجربه خود و نامه‌های فراوان که در ضریح پیامبراکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله انداخته می‌شود تعریف کرد.

 

اما نکته جالب ماجرا التزام و اعتقاد مسیحیان به همان دیوار ندبه است. چنان‌که حضور اوباما نشان می‌داد و عکس حاضر از پاپ به وضوح نشان می‌دهد.

 

 


 

         

 

درباره ارتباط و پیوند عمیق اعتقادی میان مسیحیت و آیین یهود باید بعدا مفصل بنویسم. علیرغم مشکلات تاریخی (اعدام حضرت مسیح توسط یهودیان و نزاع همیشگی و جدی) مسیحیت خود و عهد جدید (انجیل) را امتداد آیین یهود می‌داند. از سوی دیگر در سال‌های اخیر تلاش عجیبی برای حذف مظاهر اختلاف صورت گرفته (از حذف بخشی از نمایشنامه معروف شکسپیر «تاجر ونیزی» تا الغای بخشی از مناجات‌ها و دعاهای مشهور کلیسایی) و با آمدن پاپ جدید این موضوع تشدید یافته است.


کلمات کلیدی: