نمایندگی مجاز

قدم کلیک‌هایتان بر چشم

داستان كاريكاتور «هولوكاست»
ساعت ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳٠ بهمن ۱۳۸٤  

* چند وقتي است حتي در حد نوشتن چند خط نتوانسته‌ام به روز شوم البته پيام‌ها را چند روز يك بار نگاه مي‌كنم ولي حتي فرصت جواب دادن به كامنت‌ها هم نمي‌شود، «همشهري» فعلاً مدتي است مديرعامل ندارد و كلي فشار كار و مشكلات بيشتر شده و از طرف ديگر درس‌هاي خودم و امتحان و... در كنار كلي كار شخصي هم هست.

* اينكه يادداشت‌هاي «ستون آخر» را به پيشنهاد يكي از دوستان بتوان به عنوان پست‌هاي روزانه وبلاگ گذاشت... هنوز به نتيجه نرسيده‌ام. به نظر مي‌رسد مناسب نيست. اگر فكر مي‌كنيد خوب است بفرماييد.

* چند روز بود مي‌خواستم به اختصار درباره كاريكاتور هولوكاست بنويسم كه گرچه احتمال مي‌داديم خيلي سر و صدا كند اما راستش اينقدر نه!... بازخورد كاريكاتوري كه آقاي علي مريخي در روز يكشنبه 16/11/84 كشيد درباره كشورهاي اروپايي توهين كننده به پيامبر اكرم (صلي‌اله‌عليه وآله) خيلي خوب بود و من خيلي كار را پسنديدم (بعداً اين كاريكاتور را به انگليسی هم اجرا كرد و چاپ شد) شب با فريد مرتضوي آمدند و همانجا براي تشكر و تقدير هديه‌اي به او تقديم كردم (مدتي است در هيئت مديره تصويب كرده‌ايم كه سردبير يا معاونان ديگر همشهري بتوانند براي تقدير از همكاران موفق و تلاشگر مجموعه كارهاي كوچكي بكنند) بعد فريد مرتضوي پيشنهاد كرد كاري در مقابل كاريكاتورهاي دانماركي و چند كشور ديگر اروپايي بكنيم و فراخوان كاريكاتور بدهيم. ضمن استقبال زياد از اصل كار كه حاكي از شور و نشاط حرفه‌اي واحد كاريكاتور همشهري هم هست گفتم با خانه كاريكاتور (آقاي شجاعي طباطبايي) هماهنگ شود و تأكيد كردم احساس مقابله به مثل و رويارويي نشود و موضوعش آزادي بيان باشد. (همان چيزي كه صبح آن روز در صفحه اول روزنامه آفتاب يزد ديده بودم. تصوير يك مسلمان اماراتي كه در تظاهرات پلاكاردهاي داشت با اين مضمون كه آيا اين آزادي بيان به شما اجازه مي‌دهد درباره موضوعي چون هولوكاست هم اظهارنظر كنيد يا فقط با اين آزادي بيان توهين به مقدسات مسلمانان ممكن است)؟

همان شب (روزنامه دوشنبه 17/11) به جاي ستون نگاه در صفحه 3 روزنامه اعلام شد و در جلسه هيئت مديره هم جايزه اوليه به مبلغ 24 سكه بهار آزادي تصويب گرديد.

 

بعد هم متن كوتاهي نوشتيم كه روز بعدش (سه‌شنبه) به چاپ رسيد فريد مرتضوي گفت خبرگزاري رويتر مي‌خواهد مصاحبه كند. گفتم شما مصاحبه كن و مشكلي ندارد. بعد از آن بود كه بازخوردهاي گسترده و وسيع ماجرا شروع شد. در آن چند روز يعني از چهارشنبه كه تعطيل بود تا شنبه كه به خاطر ايام عزاداري تاسوعا و عاشورا سخنراني داشتم و در اصفهان به سرم مي‌بردم خودم فرصت پيگيري خبرها را نداشتم و دوستان زنگ مي‌زدند و مي‌گفتند كه چنين و چنان شده و... بعد هم دوست عزيزي كه در مسائل خاص و پرونده‌هاي امنيتي تجربه و تخصص داشت كلي نصيحت كرد كه مراقب خودت باش و... تا روز سه‌شنبه جاري كه كنفرانس مطبوعاتي مفصلي برگزار شد با حضور دهها نفر از حدود پانزده بيست شبكه خارجي (از BBc و CNN گرفته تا ZDF و العربيه و...) كه حرف‌هاي تازه‌اي زديم و بحث‌هاي خيلي متفاوتي مطرح بود  كه فكر مي‌كنم اگر متن كامل گفت و گوها در روزنامه‌ درج شود حتماً خواندني خواهد بود.

 


کلمات کلیدی: