چرا سال پيامبر اعظم صلي الله عليه و آله و سلم؟

سال جديد را با اشاره مبارك رهبر معظم انقلاب به ساحت قدسي پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله آغاز كرده ايم. سال جديد مبارك تر از هميشه با نام و ياد پيامبر رحمت آغاز شده و با اربعين حسيني تلاقي پيدا كرده است.ظرافت ستودني رهبر معظم انقلاب در توجه دادن عموم به ياد پيامبر اكرم(ص) از چند جهت قابل توجه است:
نخست آن كه هويت فرهنگي و اجتماعي ما به عنوان مسلمان بيش از هر چيزي وابسته به پيروي از آن فرستاده بزرگ خداست. هرچند متأسفانه گاهي بي توجهي ها و بي دقتي هايي از سر عدم آشنايي كامل با روح معارف اسلامي انجام شده و مي شود كه شائبه بي توجهي ما به اين نكته را ايجاد كرده است.اگر ما به حسين عليه السلام اقتدا مي كنيم و در عزايش سوگواريم از آن روست كه فرزند پيامبر است و او را از آغوش پيامبر و اوج شانه هاي عزت و شكوه او به خاك مظلوميت كربلا كشانده اند و اگر از علي عليه السلام به عنوان الگو و امام و پيشوا تبعيت مي كنيم از آن روست كه پيامبر اكرم او را به عنوان جانشين معرفي كردند (يعني اگر هر كس ديگر را در روز غدير به جانشيني او منصوب مي فرمودند ما امروز از او پيروي مي كرديم) و امروز اگر در انتظار مهدي موعود عليه السلام به سر مي بريم همان پيامبر بزرگوار به ما وعده آمدن او را داده است. به هر سو كه رو كنيم و از هر جانب بازگرديم مي بينيم همه چيزمان به آن رسول گرامي و عزيز وابسته است.
اميدواريم غفلتي ناخواسته كه در طول سال هاي گذشته در اين جهت وجود داشته و بدون ترديد آثار وضعي و طبيعي خود را بر اوضاع اجتماعي و فرهنگي ما گذاشته است با اين توجه و اهتمام جبران پذير باشد. شايد به اين ترتيب باور كنيم پيامبر بزرگ اسلام بيش از هر كس به ما تعلق دارد كه معتقديم بيشتر به آنچه خواسته و دستور داده پايبند هستيم و او را از خود مي دانيم و خود را به او وابسته و دلبسته مي شماريم.
نكته دوم اين است كه در سال گذشته بي حرمتي و اهانت به ساحت مقدس آن حضرت ابعاد گسترده اي يافت و دشمن بي محابا به نقطه اي تير شيطنت افكند كه محل اتكا و اتصال همه مسلمانان و آزادگان جهان است. آنچه در قرن ها و سال هاي گذشته ناپيدا و اندك رخ داده بود در سال گذشته يكباره ظهور و بروزي آشكار و وسيع پيدا كرد و واكنش عظيم متقابل و دامنه داري را موجب شد. اينك براي مسلمانان در شرايط جديد جهاني فرصتي فراهم شده است تا بر آنچه مورد اتفاق و تفاهم مي يابند بايستند و از آن نقطه حركت بزرگ خود را آغاز كنند. شيطنت هاي هوشمندانه و برنامه ريزي شده دشمن براي ايجاد تفرقه و فاصله ميان گروه هاي مختلف اسلامي نيز به همين نكته توجه دارد. اين شايد موضوعي بود كه دقيقا مورد عنايت مقام معظم رهبري واقع شد و با فطانت و هوشياري حتي در عبارت هم لفظ پيامبر اعظم را به كار بردند كه در تعابير رايج برادران اهل سنت مانند «النبي الاعظم» و «الرسول الاعظم» متعارف است.
نكته سوم اين بود كه رهبر عزيز انقلاب اين موضوع را به عنوان يك تعارف و شعار مطرح نكردند كه لازم باشد از آن استفاده تبليغاتي و شعاري بشود. اشاره حكيمانه ايشان به اين كه هر ايراني در هرجاي جهان و در هر موقعيتي در اين سال يك قدم به جلو بردارد از اين نكته حكايت مي كند كه ايشان مي خواهند اين موضوع را به صورت كاربردي به صحنه هاي عملي زندگي ما بكشانند و ايران اسلامي و شهروندان اين كشور عزيز را در هر نقطه از جهان با سيره و آئين آن حضرت به صورت واقعي و عيني پيوند دهند. بايد از اين نكته نگران بود و هراسيد كه شايد چون سال هاي گذشته گاهي اشخاص حقيقي و حقوقي تنها به صورت تعارفي و سطحي با نامگذاري هاي سالانه ايشان برخورد كنند.
پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم فرستاده خداوند بود براي نجات انسان و انسانيت. براي بالا بردن انسان ، براي آن كه زنجيرهاي جهل و ظلم را از دست و پاي پرواز انسان ها باز كند، آمد تا پيام آور رحمت و مغفرت الهي براي فرزندان آدم باشد. اينك با تعيين اين جهت مسير حركت ما در سال جديد مشخص شده است. چه نيكوست هر نهاد و هر شخصي در حد توان و شرايط خود بدون اكتفا به برخوردهاي سطحي و كليشه اي بكوشد و در عمل زمينه رشد و پيشرفت و اميدآفريني را براي ساخت آينده اي روشن و پرافتخار فراهم سازد.
روزنامه همشهري اميدوار است در سال جديد فرصت ارائه خدمتي مبارك و مقدس به حقيقت را بيابد. در راستاي احياي كرامت انسان و نشان دادن جايگاه واقعي انسان. آنچه آن رسول بزرگوار درپي آن بود. كليد اين حركت و كلام اين آغاز اعلام موضع نسبت به همه خوبي ها و زيبايي ها و عظمت هايي است كه خداوند در يك نام مبارك خلاصه كرده است. سال نو را براي خود و خانواده هايتان با ابراز اين عقيده و باور مبارك كنيد. صلوات بر او و خاندان مطهرش كليد گشايش است. زبان جانتان هميشه با ذكر صلوات مبارك و متبرك باد.

/ 12 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مسعود

... کز بهر جرعه ای همه محتاج اين دريم

رويا

با آرزويي سالي خوش و مبارك براي شما و خانواده محترمان در اين سال كه مزين به نام مبارك پيامبر اكرم صلوات الله عليهم اجمعين است و آرزوي بهروزي در تمامي زمينه هاي كاري . اميدوارم كه سال پيامبر اكرم(ص) تمامي دشمنان قسم خورده اسلام و مسلمين نابوده گردند .

محمد جواد

.... تمپلیت آدمی ... هر روز صبح که از بستر برمی‌خیزید، کدام تمپلیت را انتخاب می‌کنید؟ خودتان طراحیش کرده‌اید یا برایتان طراحی کرده‌اند؟ تمپلیتتان را دوست دارید؟ چند تمپلیت دارید؟ در بلاگرول زندگی خود به چند نفر لینک داده‌اید؟ لینک در برابر لینک؟ مسئله این است ...

راحيل

آقای زائری! سلام. بابت همه چيز ممنونم. لطف کنيد و ميل خود را چک کنيد. اميدوارم برای پيشنهادتون خيلی دير نشده باشد. مشتاقانه منتظر پاسخ شما هستم. اين شبها خيلی التماس دعا... از فرسنگها دورتر!

راحيل

آدرس ميل اشتباه بود. تصحيح کردم.

محسن يعقوبی

اللهم صل علی محمد و آل محمد محضر استاد ارجمند جناب آقای زائری عزيز ضمن عرض تبریک به مناسبت سالروز میلاد رسول مهر - پیامبر اعظم (ص) و امام جعفر صادق (ع) . مدت مديدی است برای ديدار و ملاقات با شما به راه های مختلفی متوسل شده ولی چاره ساز نبوده است ! از جمله تماس با تلفن همراه و تماس با دفتر حضرتعالی در روزنامه ی همشهری . نهايتا اواخر بهمن ۸۴ جناب آقای حقيقت مسئول محترم دفتر شما گفتند انشاءالله تا آخر سال ۸۴ وقتی را به من میدهند که تا به حال ميسر نشده است . از آنجا که کثرت کار روزنامه و امور ديگر بيشتر وقت شما را مشغول کرده است و الحق و انصاف هم شاید مجالی برای دیدن شما وجود نداشته باشد . با این اوصاف به وبلاگ شما پناه آورده و خواسته ی خود را دخیل بسته ام تا شاید گره از کار من باز شود !!! انشاءالله جام جهان نماست ضمير منير دوست اظهار احتياج خود آنجا چه حاجتست . با احترام و تبريک مجدد برادر کوچک شما محسن يعقوبی

چه فرقی می کنه

سلام . حاج آقا مواظب هشهری محله باش . خاطرت هست چه قدر حرفهای اميدوار کننده می زدی . همه چی داره خراب می شه . نکنه در گير و دار سردبير پر تيراژ ترين روزنامه مملکت بودن اينجا رو يادت بره . خاطرات روزهايی رو که از حرارت درباره همشهری محله حرف می زدی مرور کن متوجه می شی چی می گم . ما رو که تو دفترت راه نمی دن . يه بار شما به بچه ها سر بزن . مراقب خودت هم باش . بپا از اون ور بام روشنفکری نيفتی

چه فرقی می کنه

ای وای . چی شد پس حاج آقا . شما هم ديگه حاضر نيستی وبلاگت کامنت داشته باشه . شدی مثل دکتر شکر خواه . نکه بيم از چند تا پيام بو دار باعث شده ای کارو بکنی . خدا وکيلی اين پيام ما رو تاييد کن بره .

محمد جواد

السلام علیک یا رسول الله (ص) به روز هستم ... راستی خبر داری هیات بلاگ امروز برگزار شد ! خبر و تصاویرش را می تونید در وبلاگ حقیر ملاحظه فرمایید ... http://mazarei.blogfa.com

سيد محسن

به نام حضرت دوست . اللِهمُ صلِ علي محمد و آلِ سيد المرسلين . اللِهمُ صلِ علي محمد و آلِ سيد النبيين . اللِهمُ صلِ علي محمد و آلِ سيد المؤمنين . اللِهمُ صلِ علي محمد و آلِ سيد المتقين . اللِهمُ صلِ علي محمد و آلِ سيد الصالحين . اللِهمُ صلِ علي محمد و آلِ سيد المصلحين . اللِهمُ صلِ علي محمد و آلِ سيد الصادقين . در پناه حضرت دوست