گفتگو با جوانان مسیحی

      باید با کسانی سخن بگویی که  ظاهرا مانند جوانان ایرانی با آنان همفکری و همگرایی چندانی نداری و باید کشف کنی یک ادبیات جدید را یک کانال ارتباطی متفاوت را و ویژگی هایش را باید بفهمی کدام حرکت دست کدام اشاره چشم کدام تغییر آهنگ صدا یت جواب می دهد باید آزمایش کنی کدام مثال ها اثر می گذارد باید امتحان کنی چه مسیری تو را به مقصد ومقصود می رساند  ... فضایی باز تر و جهانی تر و تجربه عملی برای آنچه مدت ها از معلم با تجربه و آمریکایی ام آموخته بودم در باره ظرایف تبلیغ دین برای مخاطب غربی و غیر مسلمان یا غیر ایرانی و نکته مهم ماجرا که  معمولا به آن توجه نمی کنیم اینکه : آرام آرام وضع مخاطب داخلی خودمان هم دارد همین می شود اگر نگویم تند تند و اگر نگویم شده است ! 
       به هر حال جلسه جالب و تجربه شیرینی بود و به لطف خدا موفق و به شهادت خودشان موثر . آقای حامد بهشتی  که به همراه جمعی از دوستان ایرانی و  مسلمان در جلسه حضور داشتند نیز در وبلاگشان نکاتی از این دیدار را نوشته اند. بعد از پایان سخنرانی که بخشی از آن را روزنامه النهار  امروز منتشر کرده است ( واین هم اولین مطلب مستقلی است که از  قلم من در نشریات خارجی به چاپ می رسد )  تا مدتی طولانی برنامه پرسش و پاسخ ادامه داشت و بعد هم گفتگوهای سرپایی و گروه گروه . هر چند نفرشان  دور یکی دو تا از دوستان جمع شده بودند و سوال و بحث و ... و انصافا هم فضای بسیار صمیمی و صاف و صادقانه ای داشتند و اصرار برای ادامه این جلسات و بحث و گفتگوی بیشتر و سوالاتی شفاف که گاه هم حیرت زده مان می کرد از عدم شناختشان نسبت به اسلام و  تشیع و ایران و هم  امیدوارمان می ساخت این آمادگی و پذیرش و قبول . در تمام مدت یاد این سخنرانی تکان دهنده و اثر گذار امام موسی صدر بودم و ... افسوس و افسوس وافسوس و...از یک طرف افسوس می خوردیم بر کم کاری ها و کوتاهی ها و از یک طرف امیدوار می شدیم به آینده و تاثیر همین کارهای کوچک و متواضع و بی ادعا و ... نمی دانم بگویم جایتان خالی یا نه ؟

/ 39 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امین چیذری

ای شیخ سلام و دست مریزاد! وقتی شنیدم رفته ای لبنان اول تعجب کردم بعد خوشحال شدم و خدا را شاکر ، که راه چمران را پیشه گرفتی و از خویش جسته ای و به دنیای دیگر چشم دوخته ای . و دوباره سپاس که این راهی که تو می روی راه چمران و سید صدر و سید نصر و سید ... است که تو با این عقبه فرهنگی و این قلم گزنده ات ، که برای ما درس بود و برای آنها ( از ما بهتران) زهر ؛ بدان راه سپرده ای ... خوشحالم از اینکه از بند های تعلقات ایران گسستی و چهره در ذات تشیع جمل عامل بسته ای ... راهی که می روی راه انبیا است ، می دانم که دل در گرو این سرزمین بیشتر داشتی تا غربتی آشنا به نام لبنان اما چه کنیم که دوستانی با راه و قلم شما در این دیر خرابات تاب تحمل ندارند و ناچار مومنان، از خویش هجرت می کنند تا به کجروی و گناه آلوده نگردند ... محتاج راهنمایی شما هستم چون چند وقتی است که فکر زندگی در لبنان در سرم می گرددد ...

ایلیا

درود بر حاج آقا ! سری به ابن جوان مسلمان هم لزن قربان !

ّپنجره

سلام. آمديم نبوديد. پشت در مانديم. اگر آمديد و يادداشت لاي در گذاشته‌ي ما را ديديد، تلنگري به پنجره‌ي هميشه گشوده‌ي ما بزنيد. با گل‌آب استقبال خواهيد شد. هماره پنجره ی دلتان رو آسمان آفرینش گشوده باد.

وحید شاکری

به روزم با بایسته های هدفمند کردن یارانه ها 1) انقلاب برقی! رشد جمعیت طی سال های 65-58 سبب گردیده با هجوم این افراد به بازار کار و ازدواج نیاز به برق برای اشتغال و مسکن روندی تصاعدی به خود بگیرد . ۱۲۰هزار متر مربع فضاي مسكوني كه تا شش ماه آينده ساخته مي‌شود افزايش بي سابقه مصرف برق را درپي دارد.اگر اين رقم را در كنار افزايش فضاهاي توليدي و خدماتي در حال راه اندازي بگذاريم عمق اتفاق پيش رو برايمان مشخص خواهد شد جناب استاد زایری یک سری به مایزنید یاد خانه زنده شه

رضا

سلام حاج آقا! زیارت قبول. ان شاالله هر چقدر که دوست دارین به زیارت مولا مشرف بشین ما رو هم یاد کنید.

حاجی چرا سایتو به روز نمی کنید. دلمان ترکید!

زهرا

آپ نمیکنید چرا؟