... اما مديرعامل همشهري

محسن چيني‌فروشان را پانزده سال است مي‌شناسم و شروع آشنايي ما از جلسات بزرگداشت شهيدان خانواده‌هاي خاموشي و لولاچيان و سعيد محمدي و ... بود كه آقا مهدي (حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر خاموشي رياست محترم سازمان تبليغات) پاي مرا به آن جلسات عزيز و مبارك باز كرد و مهندس چيني‌فروشان را هم كه داماد حاج‌آقا لولاچيان بود، آنجا ديدم. هم در آن جلسات با استاد سيد مهدي شجاعي از نزديك آشنا شدم كه به واسطه رفاقت و نزديكي با مهندس آمده بود. رفاقتي كه همچنان ادامه دارد و گمان نمي‌كنم در حلقه انس و علاقه مهندس كسي نزديك‌تر از سيد مهدي شجاعي باشد. گرچه بزرگواراني چون سيد حسين وزيري و سيد مجتبي حسيني و مهدي ارگاني و حسين انتظامي و ديگران همه نزد او بسيار عزيزند.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

مهندس چيني‌فروشان از خانواده‌اي محترم و مذهبي و اصيل برآمده كه پدر بزرگوارش را نديده اما به كتابش شناخته‌ام و جالب همين كه مردي غيرروحاني و بازاري در موضوعات ديني و معارف حديثي اهل بيت كتاب نوشته باشد و نيز خانواده همسرش خانواده‌اي محترم و معروفند كه با برادر خانم ايشان كه مدير مؤسسه‌اي فرهنگي است از همان سال‌ها رفاقت دارم.

و تا قصه ازدواج و زندگي است اضافه كنم كه دختر مهندس را رضا اميرخاني نويسنده جوان خلبان مهندس صاحب‌اللوح و القلم! به همسري گرفت و شد داماد مهندس. اما اين جناب چيني‌فروشان پيش از آنكه در كنار مديريت كانون مديرعاملي همشهري را بپذيرد بحث وزارت آموزش و پرورش براي او مطرح بود و گويا نپذيرفت به دلايلي و جالب آنكه همان روزهاي آغاز دولت آقاي احمدي‌نژاد من دو نفر را به حضرت حجت‌الاسلام والمسلمين حاج‌علي‌اكبري (رئيس فعلي سازمان ملي جوانان كه گويا صحبت امام جمعه تهران شدنش جدي‌تر شده و اگر چنين باشد به تفصيل درباره‌اش خواهم نوشت و آن روزها مسئول كميته انتخاب وزراي فرهنگي بود) معرفي كردم. يكي آقاي چيني‌فروشان براي آموزش و پرورش و يكي هم جناب دكتر دهمرده براي وزارت علوم كه بعدها شد استاندار سيستان و بلوچستان. اما باز جناب چيني‌فروشان كه روزگاري هم در كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان با او همكاري داشتم. يك بار به پيشنهاد گردهمايي نويسندگان مذهبي كودك و نوجوان كه جلسه خوبي شد و مي‌خواستيم آغاز حركت‌هاي بزرگ‌تري باشد و نشد با حضور ميثاق اميرفجر و سيد مهدي شجاعي و ... با همكاري سيد محمدسادات اخوي و سيد علي كاشفي خوانساري و ... يك بار هم به پيشنهاد دومين دوره شب شعر ولايت كه باز با استقبال و لطف مهندس همراه شد و به شعر كودك و نوجوان اختصاص يافت و اين كنگره شعر ولايت را دو سال برگزار كردم و سال سومش جور نشد و كار خوبي هم بود و در همان دو سال از موسوي گرمارودي و مشفق و شاهرخي تا ميرشكاك و صديقه وسمقي و ... جمع شدند و مي‌توانست چيزي بشود كه نشد. سال اول با حمايت و همراهي آقاي مسجد جامعي در مدرسه عالي شهيد مطهري و سال دوم با حمايت مهندس در كانون و هر دو به مناسبت عيد سعيد غدير.

مدتي هم در شوراي ادبيات مذهبي كانون عضو بودم كه جلسات خاطره‌انگيزي داشت با حضرت شمس‌الدين رحماني و آقاي ارگاني و بعضي ديگر از بزرگواران و اما اصل همكاري من در كانون پيشنهاد و راه‌اندازي و مديريت صندوق سبز بود. تجربه‌اي كه از استاد موحدنژاد در دبيرستان پسرانه‌اي در تهران گرفته بودم و فكر مي‌كردم در سطح كشور با برنامه‌اي نظام‌مند و منسجم قابل اجرا باشد و شش ماه دوره آزمايشي‌اش را اجرا كرديم و الحق استقبال قابل توجهي نيز شد و ماجرا هم اينكه نوجوانان بتوانند بصورت محرمانه و ناشناس درد دل‌ها و مشكلات خصوصي خود را با كارشناسان مطرح كنند و جواب بگيرند كه داستانش مفصل است و ارزش دارد يك وقت بطور كامل بنويسم از سيستم پيچيده كدگذاري و حفظ نامه‌ها تا...

اما مهندس اصرارش اين بود كه من درس بخوانم و انصافاً تعارف نمي‌كرد مثل بعضي‌ها و صادقانه و برادرانه به خيال اينكه علي‌آباد شهري است از من مي‌خواست استعداد و هوش و حافظه خدادادي را حرام نكنم و ... كه كردم و لابد زبان حالم اينكه ... اي پدر پند كم ده از عشقم... كه نخواهد شد اهل اين فرزند!

شخصيت مهندس بسيار معتدل و سليم‌النفس و منطقي شناخته شده. همه كساني كه در دوره ده‌ ساله مديريت او در مجموعه انتشارات كمك آموزشي و بعد در سال‌ها مديريت او در كانون يا مراكزي ديگر چون چاپخانه افست و مدارس ايراني خارج از كشور و... با او همكار بوده‌اند او را به اين ويژگي مي‌شناسند. جدا از مديريت قوي و تسلط او به كار اين ويژگي چيزي است كه امروز همشهري به آن نياز دارد. مهندس فرهنگ را مي‌شناسد و روزنامه و مجله را درك مي‌كند. سال‌ها درگير انتشار كتاب و مجله و محصولات فرهنگي و تأمين اوقات فراغت مخاطبان بوده و همين اميدوارم مي‌كند در همشهري با كسي سروكار دارم كه با اين مقوله بيگانه نيست و ديدگاهي غيرفرهنگي نسبت به موضوع ندارد. خدا رحمت كند مرحوم علاقه‌بندان را كه هر وقت مهندس را مي‌بينند به ياد او مي‌افتند.

/ 10 نظر / 8 بازدید
يه مخلوق

سلام م م م م م چه عجب افتخار داديد و يه چيزی نوشتيد

shamim

فقط بسی خنديديم با اين شجره نومچه(یه علتی داشت دیگه حتما) موفق باشين .اللهم عجل لوليک الفرج بفدای مولای غريبمون يامولا علی ادرکنا بظهورالحجة

مريم

سلام استاد خيلي وقت بود دنبال وب لاگتون بودم خوشبختانه پيدا كردم خبلي خوشحالم وقت خوش

chris

سلام از آشنايی با شما خوشحالم

درياي توفاني

سلام آقا!... عجب روزگاري را زنده كرديد... ياد اش به خير!... خود همين ها را يك بار دوره كنيم؛ كلي «روضه» اند!... ما كه تمام آن روزها را صفا مي كرديم، شما را نمي دانم. به هر حال نگران بودم «همشهري»، سبب اختلاف شما و مهندس عزيز بشود كه شكر خدا تا حالا نشده؛ اما مواظب باشيد، اين وضعيت، براي آدم هاي «دو به هم زن» ايده آل است! ارادت مند ايم.

....

احوال حاج آقا.از ساراش گفتی از دارايش هم بگو...

افسانه عمر

سلام..در خانه ام دلی جا مانده..اگه به کلبه ما هم سری بزنيد خوشحال می شم..يا علی..

يك همكار

اميدوارم اقای چينی فروشان مدير لايقی در همشهری باشد.همچنين شما

1 doost

چرا رضا اميرخانی قاطی اينا شده!؟

reza

نگاه کن چه نونی به همديگه قرض ميدن! خدا به دادتون برسه!اون دنيا چی ميخواين جواب بدين؟! راستی اين همون چينی فروشان که رفته بود شهريار گفته بود از افتخارات اين شهر همين بس که شهريار شاعر بزرگ از اين شهر برخاسته! آره راست ميگه! مهندس فرهنگ را خيلی خوب می شناسد.