داستانهای تصویری جذاب ترین قالب برای کودکان و نوجوانان است

"محمدرضا زائری" روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، در خصوص ایده چاپ مجله "جدید" به عنوان یک نشریه با موضوع کمیک استریپ (داستان های تصویری)، با تاکید براینکه "بررسی مجلات خارجی کودک و نوجوان و قالب ها و رویکردهای معمول و متعارف در این عرصه نشان می دهد که جدی ترین قالب مجله، کمیک استریپ است"، اظهار داشت: پیش از این من مجلات "زمزم" به زبان انگلیسی و عربی و "صدف" را برای نوجوانان در خارج از کشور منتشر می کردم اما آن هنگام در داخل کشور به دلایلی زمینه مناسب کار در این قالب وجود نداشت.

وی، با اشاره به اینکه، داستان های مصور دنباله دار در ایران با کتاب های از جمله "تن تن" شناخته شده است، یادآور شد: در سال های اخیر بحث انتشار مجله کمیک استریپ مطرح شد و اکنون شش شماره از مجله جدید با ساختار کاملا متفاوت و جدید به صورت مستمر منتشر می شود که مورد استقبال هم قرار گرفته است.

زائری ، در رابطه با مشکلات و موانع انتشار این مجله، گفت: از آنجا که در حوزه سرگرمی و اوقات فراغت مخاطب همواره مفاهیمی چون لهو و لعب و لغو و امثال این مفاهیم در ذهن برخی از افراد تداعی می کند ما با مشکلاتی برای چاپ این مجله مواجه شدیم،

این گونه تفکرات باعث شده تا در بسیاری موارد ما به این نیاز بسیار جدی و مهم و حیاتی مردم درست فکر نکنیم.

وی افزود: آن هنگام که من در روزنامه همشهری ستون جدول اعداد را راه انداختم برخی به شدت موضع گرفتند اما بعدها به قدری از آن استقبال شد که سایر نشریات نیز این کار را شروع کردند.

مدیرمسئول نشریه جدید خاطرنشان کرد: مشکل اساسی ما در زمینه سیاستگزاری فرهنگی، مطلق دیدن مخاطب است .به عنوان مثال اگر من به بازی های رایانه ای یا دیدن فیلم و سریال علاقه ندارم بدین معنی نیست که دیگران هم مانند من باشند، هر جنس و طبقه ای از مردم نیازها، شرایط و ویژگی هایی دارند که باید متناسب با آن برنامه ریزی شود.

وی در پاسخ به این سوال که علت نگرانی عده ای در خصوص سابقه و ریشه غربی کمیک استریپ چیست، اظهار داشت: اگر ما نگران ترویج فرهنگ غرب باشیم راه حل آن تنها حذف نیست، اگر ما عروسک باربی، کاراکتر اسپایدرمن و شخصیت هری پاتر را حذف کنیم، جلوی نیاز طبیعی و علاقه و دسترسی مخاطب را که نمی توانیم بگیریم.

وی ادامه داد: راه حل عاقلانه و منطقی و حرفه ای در این زمینه آن است که ویژگی ها و خصا یص این نیاز و علاقه را شناسایی کرده و سعی کنیم تا آنجا که می شود با خوراک و محصول داخلی وسالم و بومی آن را تامین کنیم که البته این همان نوآوری و شکوفایی است که مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره کرده اند.

مدیر مسئول نشریه جدید‌ ،تصریح کرد: "متاسفانه در بسیاری موارد با رهنمودها و اشارات مقام معظم رهبری گزینشی و شعاری برخورد می شود و این ظلم به ایشان و جایگاه ایشان است، روح سخن ایشان را باید درک کرد".

وی، با بیان این مطلب که هر کس باید در کار خود نوآوری و نواندیشی داشته باشد و یک قدم به جلو برود، گفت : در عرصه "کمیک استریپ" زمینه کارهای نو و خلاق و جذاب بسیار وجود دارد و من معتقدم که اگر ما مجله هفتگی نیز منتشر کنیم باز هم فضا کم داریم.

وی در پاسخ به این سوال که چه قابلیت ها و زمینه هایی برای تامین اهداف متعالی انقلاب و تبیین ارزش ها و ترویج روح عزت و افتخار ملی در این کار وجود دارد، افزود: تصویر، این قابلیت را دارد که به موضوع و سوژه داستان ها ، جذابیت بدهد و کسانی که اهل مطالعه نیستند را نیز جذب کند.

زائری ، اظهار داشت: طی سی سال گذشته برخی از داستان های تاریخ اسلام و تاریخ ایران و موضوع های دینی با این شکل کار شده است.

مدیرمسئول نشریه جدید ، با اشاره به اینکه قابلیت ها و ظرفیت های این کارهنوز ناشناخته باقی مانده است، افزود: از جمله در بحث حجاب تفاوت بین حریم داخل منزل و فضای عمومی توسط بازیگران به دلیل محدویت های عملی به خوبی نشان داده نمی شود اما در یک داستان کمیک استریپ شخصیت داستان می تواند این مقوله را به خوبی به تصویر بکشد.

وی یادآورشد: نوآوری در هدف نیست بلکه در وسیله و ابزار و قالب ها است بر این اساس می توان بسیاری از موضوع های آموزشی را در این قالب جذاب و با گرافیک خبری و اطلاع رسانی تصویری به مخاطبان به ویژه کودکان و نوجوانان منتقل کرد.

وی در رابطه با اینکه اکنون بسیاری از داستان های مجله "جدید" داستان های ترجمه شده خارجی است نه داستان های آموزشی و ارزشی داخلی، یادآورشد: ما اکنون در ابتدای راه هستیم و نشریه به هیچ نهاد یا موسسه ای وابسته نیست و همین کار محدود در مجله زمینه و سرآغاز فعال شدن طراحان و تصویرگران خلاق و توانمند جوان است که کارهای جدی تری انجام دهند و به مرور ما بتوانیم هزینه سنگین تولید داخلی را فراهم کنیم.

مدیر مسئول نشریه "جدید" خاطرنشان کرد:‌من مطمئن هستم که در آینده نزدیک ما می توانیم مفاهیم و ارزش ها و تاریخ و فرهنگ خود را به وسیله جوانان لایق و تصویرگران متعهد وتوانمند در سطح دنیا عرضه کنیم.

وی افزود: اکنون در دنیا ظرفیت و انتظار بسیار جدی برای انتشار کتاب های کمیک استریپ ملی و مذهبی وجود دارد که من معتقدم به خوبی می تواند با زبان روز و با ادبیات قوی و مستحکم با مخاطب بین المللی ارتباط برقرار کند.

/ 2 نظر / 12 بازدید
قسطن

یا ا... ! خوشمان آمد از این کار بسیار. من رو یاد دوران کاریکاتور کار کردن می ندازه.

شهر اسطوره ها

موافقم ازشماره یک این نشریه حاظریم این نشریه را در کتابخانه دیجیتالی تصویری تبیان منتشرکنیم فرزین روابط عمومی موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان دفتر قم 2909505-0251